2017 Solo & Ensemble Winners

VOCAL CONTEST
MARCH 4, 2017

Womens Vocal-Small

  • Winner: BPS Women’s Duet
  • 1st Alternate: None
  • 2nd Alternate: None

Womens Vocal-Large

  • Winner:  Bellarmine Treblemakers
  • 1st Alternate: Samissimo Treble Ensemble
  • 2nd Alternate: None

Mens Vocal-Small

  • Winner:  The Royal Blues
  • 1st Alternate: BPS Men’s Duet
  • 2nd Alternate: SAMI Men’s Trio

Mens Vocal-Large

  • Winner:  The Bell R Men
  • 1st Alternate: Mensemble
  • 2nd Alternate: None

Mixed Vocal-Small

  • Winner:  BPS Mixed Small Ensemble
  • 1st Alternate:  SAMI Quartet
  • 2nd Alternate: None

Mixed Vocal-Large

  • Winner: Bellarmine Mixed Large Ensemble
  • 1st Alternate: Vox Populi
  • 2nd Alternate: SOTA Voce

Soprano

  • Winner A: Clara Darlington
  • Winner B: Maggie Barry
  • 1st Alternate A: Helena Burk
  • 1st Alternate B: Cassandra Fehr
  • 2nd Alternate A: Hannah Park
  • 2nd Alternate B: SarahLynn Mangan

Mezzo-Soprano

  • Winner: Cecilia Lewis
  • 1st Alternate: Lindsey Hanson
  • 2nd Alternate: Sophia Norvell

Alto

  • Winner: Emma Konop
  • 1st Alternate: None
  • 2nd Alternate: None

Tenor

  • Winner: Eric Graupensperger
  • 1st Alternate: Tristian Wenceslao
  • 2nd Alternate:Parker Seeberger

Baritone

  • Winner: Luke Norvell
  • 1st Alternate: Arthur Keast
  • 2nd Alternate: Jacob Coyne

Bass

  • Winner: Maxwell Lau
  • 1st Alternate: None
  • 2nd Alternate: None

INSTRUMENTAL CONTEST
FEBRUARY 11, 2017

Flute-Piccolo

  • Winner: Chau Do
  • 1st Alternate: Brooklyn Jones
  • 2nd Alternate: Paul Hung

Oboe-English Horn

  • Winner: Nicholas Tolas
  • 1st Alternate: Jenna Bosnick
  • 2nd Alternate: Kyler Garcia

Bassoon

  • Winner: Audrey Soe
  • 1st Alternate: Claudia Modarelli
  • 2nd Alternate: Khalie Liston

Clarinet

  • Winner: Curtis Ganung
  • 1st Alternate: n/a
  • 2nd Alternate: n/a

Alto-Bass Clarinet

  • Winner: Elona Orozco
  • 1st Alternate: Zach Chambers
  • 2nd Alternate: n/a

Soprano-Alto Saxophone

  • Winner: Danielle Freshwater
  • 1st Alternate: Emily Stephens
  • 2nd Alternate: Jonah Panzer

Tenor-Baritone Saxophone

  • Winner: Zach Blake
  • 1st Alternate: Michael Finch
  • 2nd Alternate:

Woodwind-Large

  • Winner: Bellarmine Clarinet Choir
    • 1st Alternate: Bellarmine Woodwind Quintet
  • 2nd Alternate: n/a

Woodwind-Small

  • Winner: Bellarmine Clarinet Trio
  • 1st Alternate: Sarah’s Sung Duet
  • 2nd Alternate: n/a

 Trumpet-Cornet

  • Winner: Patrick McDonough
  • 1st Alternate: Joshua Hensen
  • 2nd Alternate: Dane Meade

French Horn

  • Winner: Alex Grahe
  • 1st Alternate: Gretchen Showalter
  • 2nd Alternate: Makena Edwards

Trombone

  • Winner: Tommy Brain
  • 1st Alternate: n/a
  • 2nd Alternate: n/a

Euphonium-Baritone Horn

  • Winner:  Zach Marien
  • 1st Alternate: n/a
  • 2nd Alternate: n/a

Tuba

  • Winner: Sean Dickson
  • 1st Alternate: John Majmuder
  • 2nd Alternate: Bernadette Phillips

Brass-Large

  • Winner: none
  • 1st Alternate:
  • 2nd Alternate:

Brass-Small

  • Winner: Bellarmine Trumpet Duet
  • 1st Alternate:
  • 2nd Alternate:

Snare Drum

  • Winner: Jermaine Hollins
  • 1st Alternate: Shawn Preston
  • 2nd Alternate: Alicia Dorman

Mallets

  • Winner: Colin Pottinger
  • 1st Alternate: Chick Green
  • 2nd Alternate: Oscar Christoph

Timpani

  • Winner: None
  • 1st Alternate:
  • 2nd Alternate:

Multiple Percussion

  • Winner: None
  • 1st Alternate:
  • 2nd Alternate:

Percussion-Large

  • Winner: Wilson Percussion Ensemble 1
  • 1st Alternate: GHHS Percussion Ensemble 1
  • 2nd Alternate: Wilson Percussion Ensemble 2

Percussion-Small

  • Winner: Stadium Percussion Trio
  • 1st Alternate: Dorman/ Hollins Duet
  • 2nd Alternate: Nguyen/Leaks Duet

Violin

  • Winner: Aurora Hake
  • 1st Alternate: Hannah Lee
  • 2nd Alternate: Lauren Thomas

Viola

  • Winner: Anthony Kogut
  • 1st Alternate: Abbie Foulon
  • 2nd Alternate: Rose Hiemstra

Cello

  • Winner: Bernadette Phillips
  • 1st Alternate: Lexi Allen
  • 2nd Alternate: Shay Bosnick

Bass

  • Winner: Carson Fast
  • 1st Alternate: Natalie Olsen
  • 2nd Alternate:

Strings-Large

  • Winner: SOTA/SAMi Chamber Strings
  • 1st Alternate: Annie Wright School Orchestra
  • 2nd Alternate: Wilson Chamber Orchestra

Strings-Small

  • Winner: SOTA/ SAMi Piano Quintet
  • 1st Alternate: Wilson Cello Duet
  • 2nd Alternate: Double Treble

Guitar

  • Winner: Skye Gibbs
  • 1st Alternate: n/a
  • 2nd Alternate: n/a

Guitar Ensemble

  • Winner: SOTA Guitar Quartet
  • 1st Alternate: n/a
  • 2nd Alternate: n/a

PIANO CONTEST
FEBRUARY 25, 2017

Piano Solo

  • Winner:
  • 1st Alternate:
  • 2nd Alternate: